O produkcie

KOZŁEK LEKARSKI (VALERIANA OFFICINALIS)

Valeriana, to łacińskie słowo, które można przetłumaczyć jako dobre samopoczucie "dobrze się miewać, dobrze się czuć", a także „mocny” „zdrowy” „silny”, ponieważ z tradycyjnych zastosowań i doświadczeń kozłek lekarski poprawia samopoczucie, łagodzi stresy, ale nie osłabia percepcji, nie otumania. Dodatkowo także poprawia jakość snu. Poza tym Kozłek zwany jest „Lekarskim” co także mówi o jego prozdrowotnych właściwościach znanych już od wieków.

Kozłek lekarski i jego przetwory są składnikami wielu mieszanek i preparatów płynnych o tradycyjnym działaniu uspokajającym.



Tradycyjnie stosowany jest w pobudzeniu emocjonalnym oraz motorycznym, w nerwicach wegetatywnych, trudnościach w zasypianiu i zaburzeniach snu, w stanach lękowych oraz jako środek rozkurczowy w obrębie układu pokarmowego, moczowego i naczyń obwodowych. Tradycyjne stosowanie kozłka jako leku uspokajającego, wyciszającego, przeciwlękowego jest znane od stuleci.

DZIAŁANIA WALERIANY POPARTE BADANIAMI NAUKOWYMI:

Efektem działania Waleriany jest zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika (zwanego GABA) w synapsach nerwowych (połączeniach pomiędzy komórkami nerwowymi) w mózgu, co powoduje zahamowanie lub zwolnienie przewodzenia w drogach nerwowych, zmniejsza pobudliwość neuronów dając efekt uspokojenia. Mózg odpowiada spokojniejszą reakcją na stresujące bodźce zewnętrzne.

Kozłek lekarski redukuje nadpobudliwość nerwową, uspokaja oraz CO NIEZWYKLE ISTOTNE- jednocześnie nie osłabia, a w niektórych badaniach nawet podnosi, sprawność umysłową oraz koncentrację.

Działanie nasenne waleriany w sytuacjach stresowych polega na efekcie przeciwlękowym, łagodzącym napięcie nerwowe, (co ułatwia zasypianie) oraz poprawie jakości samego snu.

JAKIE JEST STANOWISKO EUROPEJSKIEJ AGENCJI LEKÓW (EMA) na temat WALERIANY ?

Działania waleriany zostały dokładnie opisane w monografii Europejskiej Agnecji Leków (EMA), zarówno do stosowania tradycujnego jak i ugruntowanego zastosowania medycznego (dla wskazań takich jak "łagodzenie zaburzeń snu" czy "łagodzenie łagodnego napięcia nerwowego").

NA RYNKU SĄ OBECNE SUPLEMENTY, OPARTE NA MELISIE. ZOBACZYMY, DLACZEGO WARTO WYBRAĆ LEK ZAWIERAJĄCY WALERIANĘ.

CHMIEL ZWYCZAJNY (HUMULUS LUPULUS L.)

Zarówno szyszki chmielu, jak i lupulina (otarte z wysuszonych żeńskich kwiatostanów włoski gruczołowe) wykazują działanie uspokajające poprzez hamujący wpływ na czynność kory mózgowej, zmniejszenie wrażliwości niektórych ośrodków w rdzeniu przedłużonym i w rdzeniu kręgowym. Za działanie uspokajające prawdopodobnie odpowiedzialny jest 2-metylo-3-buten-2-ol, który powstaje z alfa-kwasów goryczowych.

I szyszki chmielu i lupulina, zawierają lotny olejek, żywice, flawonoidy, i garbniki.

Dzięki działaniu uspokajającemu, szyszki chmielu i lupulina są stosowane tradycyjnie w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, w związanych z tym trudnościach w zasypianiu, przy nadpobudliwości nerwowej. Chmiel jest często stosowany wraz z korzeniem Kozłka, z którym współdziała dając mocniejszy efekt uspokajający.

Chmiel wykazuje także działanie bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii), tradycyjnie stosowany jest w nerwicach żołądkowo-jelitowych i zaburzeniach trawiennych.

POŁĄCZENIE CHMIELU I WALERIANY TO ZNANA OD LAT I SZEROKO STOSOWANA RECEPTURA FARMACEUTYCZNA W PROBLEMIE STRESU.

GORYCZKA ŻÓŁTA

W sytuacjach stresowych często dochodzi do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, dlatego dopełnieniem leku Kalms jest goryczka żółta, która jest wzmacniającym środkiem gorzkim łagodzącym bóle brzucha, pomocnym w złym trawieniu i braku łaknienia.

Źródło: 1. Lecznicze dary natury, Warszawa 2005, s. 80, Rośliny lecznicze w fitoterapii, Poznań 1994.

Substancje gorzkie goryczek na drodze odruchowej pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego, jelitowego, trzustkowego i żółci. Zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego, podnoszą kwaśność treści żołądka. Poprawiają procesy trawienia i wchłaniania mleczka pokarmowego z jelit do krwi i limfy. Pobudzają apetyt.